Przewodnik

Atrakcją dla naszych Gości są dzikie lub mniej odludne plaże nad bardzo czystym jeziorem Pluszne obfitującym w ryby. Lasy pełne jagód, poziomek i grzybów. Zielone łąki nad źródłami rzeki Pasłęki, piękny wodospad w lesie na rzeczce oddalony o 400 m od domu. Kilometry leśnych duktów dla piechurów, rowerzystów i jeźdźców konnych. Odgłosy dzikiej zwierzyny, ptaków i owadów.

W promieniu kilkunastu kilometrów znajduje się kilkadziesiąt jezior, większych, mniejszych, całkiem małych i uroczych leśnych oczek. Pluszne, Łańskie, Staw, Niskie, Wysokie, Oczko, Poplusz, Maróz, Pawlik, Święte to te w odległości spaceru, dłuższego spaceru,  przejażdżki rowerowej lub przejażdżki samochodem nie dłuższej niż 15 minut.

Na Orzechowskich łąkach odnaleźć można ślady po wysiedlonych mieszkańcach, stanąć nad grobami Warmiaków, Mazurów, Niemców i Polaków. Po lasach ukryte są mogiły żołnierzy rosyjskich i niemieckiech, którzy zgineli podczas bitew frontu I wojny światowej.

Olsztynku można odnaleźć wiele ciekawych miejsc, poczynając od zamku powstałego z inicjatywy Guntera von Hohenstein, od którego nazwiska, przed wiekami, osada wzięła nazwę. Pozostałości murów obronnych miasta, odnowiony rynek, stare kamienice, budynek dworca kolejowego, w którym odszukać można jeszcze ślady jego przedwojennej świetności. Warto wejść do Ratusza, w którym oprócz pokoju Burmistrza znajduje się Informacja Turystyczna Multimedialne Muzeum Stalagu i Historii Olsztynka. Przy wyjeździe z Olsztynka znajduje się Muzeum Budownictwa Ludowego, słynny skansen – miejsce, w którym czas zatrzymał się pośród drewnianych chat z Mazur, Warmii i Powiśla.

Jest stare kino Grunwald z nie najstarszym repertuarem – najnowszy repertuar dostępny jest w niedalekim Olsztynie – mieście 15 jezior, secesyjnych kamienic, z piękną starówką, amfiteatrem i Nocami Bluesowymi, planetarium, Zamkiem Kapituły Warmińskiej gdzie obecnie znajduje się Muzeum Warmii i Mazur i główną atrakcją miasta – Kopernikiem, którego można złapać za nos (przynosi to szczęście :)

W sąsiednich Gryźlinach jest lotnisko z którego we wrześniu 39 roku wyleciały samoloty w stronę Warszawy.

Z Kolonii Mazurskiej Mierki blisko jest do Pól Grunwaldzkich, na których co roku odbywa się inscenizacja bitwy z 1410 roku, po drodze polecam odwiedzić Pacółtowo, tam znajduje się piękny pałac i stajnia z żyrandolami.

Warto zajechać do malowniczej wioski Brzeźno Łyńskie, Rezerwatu Źródeł Rzeki Łyny i Rezerwatu Żółwia Błotnego

Z drugiej strony Olsztynka, trochę dalej w stronę Ostródy, znajduje się Rezerwat Sosny Taborskie gdzie prawie 250 letnie sosny rosną w objęciach grabów.

Koniecznie trzeba wpaść na modlitwę do Sanktuarium w Gietrzwałdzie (Goście czasami się mylą i jadą do Gierzwałdu, też ładnie:) a potem na potańcówkę do Karczmy Warmińskiej.

Istnieje możliwość wypożyczenia łódki wiosłowej, żaglowej, kajaków i rowerów wodnych na jeziorze Pluszne, zorganizowania spływu kajakowego bajkową rzeką Marózką lub Łyną, Drwęcą.

Po pyszną rybkę koniecznie należy zajechać do Gospodarstwa Rybackiego Szwaderki

Posted on